Чому дитина погано спить?

чому немовля не спить вночі

Кожні другі батьки одного разу задаються таким питанням. Для перших років життя людини поганий сон швидше правило, ніж виняток. Однак деякі неврологи розглядають поганий сон у дитини як неврологічне порушення і прописують певні медикаментозні препарати. Як зрозуміти, з якої причини ваша дитина погано спить вночі, і убезпечити її від непотрібного лікування?

Чому немовля не спить
Чому немовля не спить

Чому немовля не спить?

Спочатку обговоримо, що таке сон і окремі поняття, нерозривно пов’язані зі сном. Виділяють у 5 місяців 4 фази сну. У здорового малюка відбувається чергування швидкого і повільного сну. Така зміна фаз сну називається циклом сну. Тривалість циклів сну на першому році життя становить близько 45 хвилин, якраз це той проміжок часу, коли дитина спить, не прокидаючись, а після закінчення циклу і під час переходу в наступний цикл можливе пробудження, і в перші 2-3 місяці малюкові може знадобитися допомога, щоб «перейти» в наступний цикл.

Чому немовля погано спить уночі — причини неспокійного сну

Чому немовля погано спить уночі
Чому немовля погано спить уночі причини

Нерідко новонароджені діти погано сплять ночами. Річ у тім, що в ранньому віці поверхневий сон переважає над глибокими фазами, тому діти часто прокидаються. Причиною нічних пробуджень може бути і фізіологічна потреба в годуванні. Існує кілька груп причин порушення сну. Так, фізіологічні причини пов’язані з переважанням фази швидкого сну в новонароджених дітей і в перші місяці життя. Оскільки сон новонародженої дитини складається здебільшого зі швидкої фази, нам здається, що немовля спить неміцно, часто прокидається, багато рухається, його рухи супроводжуються різними звуковими феноменами (плачем, схлипуванням, рохканням та ін.), воно здійснює численні мімічні рухи, гримасує (посміхається, сміється, та ін.). Ще одна група — емоційні причини, вони є, як правило, результатом поведінкових особливостей, порушень гігієни сну, наприклад, веселі ігри тощо. Дитина неспокійно засинає і погано спить через низку неврологічних причин. Крім того, педіатри вказують і на інші причини поганого сну в дитини:

  • Дитячі нічні страхи, пов’язані з містичними персонажами і боязню темряви;
  • Підвищена збудливість і залежність від умов зовнішнього середовища;
  • Недостатня витрата енергії протягом дня і малорухливий спосіб життя;
  • Некомфортна для сну обстановка, незручне ліжко, тісний одяг, висока або низька температура і рівень вологості в приміщенні;
  • Тимчасове погане самопочуття, болі в животі, закладеність носа;
  • Значні зміни в житті, перестановка в кімнаті, зміна ліжечка, поява нового члена сім’ї.

Як допомогти дитині налагодити сон?

дитячий сон
Як допомогти дитині налагодити сон?

Багато педіатрів стверджують, що поганий сон у дитини приходить у норму у віці від 6 до 12 місяців. Але батьки можуть сприяти тому, щоб максимально наблизити цей момент. Якщо ваша дитина погано спить і часто прокидається, зверніть особливу увагу на такі чинники:

  • Чи комфортно дитині спати в окремому ліжечку і чи немає потреби в спільному сні;
  • Як діє на її нервову систему навколишнє перед сном оточення;
  • Наскільки довго протягом дня дитина перебуває на свіжому повітрі й бере активну участь у рухливих іграх;
  • Чи присутнє джерело болю в організмі маленької людини і як його можна усунути;
  • Чи правильно підібраний раціон харчування і чи немає там продуктів, що викликають алергічні реакції.

Чого не варто робити?

  • Ніколи не будіть сплячу дитину, навіть якщо настав час для годування або інших рекомендованих процедур. У малюка має встановитися свій біологічний ритм сну і неспання, і що раніше це станеться, то швидше нормалізується нічний сон;
  • Не ходіть навшпиньки і не розмовляйте пошепки, коли дитина спить, вона має звикнути засинати за стандартних фонових шумів у приміщенні;
  • Не практикуйте нічні годування після року, витримайте кілька неспокійних ночей, зате потім вам не доведеться скаржитися, що дитина погано спить.
як перемогти "безсоння" у дитини
Як перемогти «безсоння» у дитини

Корисні поради: як перемогти «безсоння» у дитини

Тепер поговоримо про те, що робити, якщо дитина не хоче спати або часто прокидається ночами. Для початку варто запам’ятати дві важливі речі. По-перше, кожна дитина індивідуальна. Вона не може і не зобов’язана спати строго за розкладом. По-друге, будь-які зміни в режимі дня, щоб вони спрацювали, потрібно вводити поступово. Тоді дитина без дискомфорту звикне до нового графіка.

Ось що можуть зробити батьки (у більшості випадків цих заходів цілком вистачає):

  • З ранніх років потрібно привчати дитину до того, щоб вона розрізняла день і ніч. Ніч – коли темно, тихо і треба спати. День – світло, різні звуки, час для активності та їжі.
  • Принаймні до шести місяців життя дитини рекомендується класти спати в одному приміщенні з дорослими, але не в одному ліжку з ними. Згідно з рекомендаціями Американської академії педіатрії (American Academy of Pediatrics, AAP), у малюка має бути власне ліжечко. Для зручності її можна поставити до ліжка, де сплять мама з татом.
  • Створіть оптимальні умови для сну. У приміщенні має бути темно (можна використовувати щільні штори), температура — 18-23 ° C, вологість повітря — близько 50%.
  • Корисно вести щоденник сну дитини: відзначати, скільки годин він спить вдень і вночі, коли зазвичай засинає, в якому настрої прокидається. Це допоможе оптимізувати режим дня.
  • Не треба створювати асоціації. Малюк не повинен їсти прямо перед сном і засипати на материнських грудях, не варто заколисувати його на фітболі.
  • Під фізичну активність та рухливі ігри краще відвести першу половину часу неспання.
  • Вечеря повинна бути не надто пізня, а відразу після неї потрібно готуватися до сну. У цей час найкраще зайнятися тихими іграми, читанням книг, прослуховуванням аудіоказок та ін.
  • Щоб дитина не прокидалася через різні сторонні звуки, можна використовувати білий шум — але тоді його потрібно включати на всю ніч.
  • Не допускайте перевтоми, особливо у другій половині дня. Через це дитині складніше заснути.

Якщо не вдається самостійно нормалізувати сон у дитини, варто звернутися за допомогою до дитячого невролога. Цей лікар-спеціаліст може дати багато корисних порад щодо того, як забезпечити повноцінний якісний сон дитини.

дитина не спить вночі
Дитина не спить вночі

Share this content:

1 комментарий

comments user
Лорка

Дуже цікава стаття, дякую за поради та корисну інформацію розкладену по поличках.

Отправить комментарий

РЕКОМЕНДУЕМ ПОЧИТАТЬ